Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

LR Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo reikalavimas dėl pranešimo LR įsteigtiems juridiniams asmenims pranešti apie galutinius naudos gavėjus yra atidedamas iki 2021 m. Nors 2019 m. sausio 1 d. įsigaliojo  LR Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo pakeitimai, reikalaujantys, kad juridiniai asmenys saugotų ir kauptų informaciją apie naudos  gavėjus bei ją pateiktų Juridinių asmenų informacinės sistemos (JADIS) tvarkytojui, tačiau ši įstatymo nuostata vis dar negali būti įgyvendinama. Buvo planuojama, kad JADIS posistemė, kurioje bus saugomi ir kaupiami naudos gavėjų duomenys, pradės veikti nuo 2020 m. pradžios, tačiau dėl lėšų trūkumo planuojama, kad posistemė pradės veikti vėliau. Pagal šiuo metu turimus duomenis planuojama, kad posistemė pradės veikti nuo 2021 metų. Dėl šios priežasties įstatymą faktiškai įgyvendinti taip pat bus galima tik nuo 2021 m., kai bus sukurta reikiama JADIS posistemė.

Kas turės pateikti informaciją apie galutinius naudos gavėjus?

Informaciją apie galutinius naudos gavėjus turės pateikti visi LR įsteigti juridiniai asmenys, išskyrus tuos juridinius asmenis, kurių vienintelis dalyvis yra valstybė ar savivaldybė.

Kaip ir kada turės būti pateikiama informacija?

Informacija turės būti pateikiama JADIS sistemos posistemėje, skirtoje teikti informaciją apie galutinius naudos gavėjus. Šiuo metu posistemė vis dar nėra sukurta, todėl reikalavimas pateikti informaciją apie galutinius naudos gavėjus taip pat negalioja. Tam, kad ši problema būtų sprendžiama, 2020 m. Valstybės biudžeto projekte yra numatytos lėšos galutinių naudos gavėjų posistemei sukurti. 2020 m. bus vykdomi posistemės kūrimo darbai, todėl prognozuojama, kad JADIS posistemė pradės veikti nuo 2021 m.

Kai pradės veikti JADIS posistemė, informaciją apie galutinį naudos gavėją reikės pateikti ne vėliau kaip per 10 d. nuo duomenų pasikeitimo JADIS nuostatuose nustatyta tvarka. 

Tais atvejais, kai fizinis ar juridinis asmuo pradės vykdyti patikos, bendrovių steigimo, ar administravimo paslaugų teikėjo veiklą ar ją nutrauks, ne vėliau kaip per 5 d. d. nuo veiklos pradžios ar pabaigos bus privaloma informuoti Juridinių asmenų registro tvarkytoją. Pateikdamas šią informaciją, patikos, bendrovių steigimo ar administravimo paslaugų teikėjas patvirtins, kad jis pats ar jo valdymo ar priežiūros organų nariai ir naudos gavėjai yra susipažinę su pinigų plovimą ir teroristų finansavimo prevenciją reglamentuojančiais teisės aktais ir atitinka jų reikalavimus.

Kokią informaciją reikės pateikti?

Po to, kai bus sukurta ir pradės veikti JADIS posistemė, kurioje reikės pateikti informaciją apie galutinius naudos gavėjus, visi juridiniai asmenys turės gauti, atnaujinti ir saugoti šią informaciją:

  • Naudos gavėjo vardą ir pavardę;
  • Naudos gavėjo gimimo datą;
  • Naudos gavėjo asmens kodą;
  • Valstybę, kuri išdavė naudos gavėjo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;
  • Naudos gavėjo gyvenamąją vietą;
  • Naudos gavėjo nuosavybės teises ir apimtį (akcijų skaičių procentais, balsavimo teisių skaičių procentais) arba kitokios kontrolės teises (valdybos pirmininkas, valdybos narys, vadovas, vyresnysis vadovas, kitos pareigos, perleistų balsavimo teisių skaičius procentais).

Kas yra laikoma galutiniu naudos gavėju?

Pagal LR Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymą naudos gavėjas - fizinis asmuo, kuris yra kliento (juridinio asmens ar užsienio valstybės įmonės) savininkas arba kontroliuoja klientą, ir (arba) fizinis asmuo, kurio vardu yra vykdomas sandoris ar veikla. Naudos gavėju laikomas:

...

3) administruojančiame ir lėšas skirstančiame juridiniame asmenyje, į patiką panašios formos subjekte – fizinis asmuo, einantis šios dalies 2 punkte nurodytoms pareigoms lygiavertes pareigas.

Kas ir kokią informaciją turės pateikti?

Informaciją apie galutinius naudos gavjus turės pateikti visi LR įsteigti juridiniai asmenys, išskyrus tuos juridinius asmenis, kurių vienintelis dalyvis yra valstybė ar savivaldybė.

Visi juridiniai asmenys turės gauti, atnaujinti ir saugoti tikslią informaciją apie savo naudos gavėjus:

  • Naudos gavėjo vardą ir pavardę;
  • Naudos gavėjo gimimo datą;
  • Naudos gavėjo asmens kodą;
  • Valstybę, kuri išdavė naudos gavėjo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;
  • Naudos gavėjo gyvenamąją vietą;
  • Naudos gavėjo nuosavybės teises ir apimtį (akcijų skaičių procentais, balsavimo teisių skaičių procentasi) arba kitokios kontrolės teises (valdybos pirmininkas, valdybos narys, vadovas, vyresnysis vadovas, kitos pareigos, perleistų balsavimo teisių skaičius procentais).

Kaip ir kada turi būti pateikiama informacija?

Informacija turės būti pateikiama JADIS sistemos posistemėje, skirtoje teikti informaciją apie galutinius naudos gavėjus.

Informaciją apie galutinį naudos gavėją reikia pateikti ne vėliau kaip per 10 d. nuo duomenų pasikeitimo JADIS nuostatuose nustatyta tvarka. 

Tais atvejais, kai fizinis ar juridinis asmuo pradeda vykdyti patikos, bendrovių steigimo, ar administravimo paslaugų teikėjo veiklą ar ją nutraukia, ne vėliau kaip per 5 d. d. nuo veiklos pradžios ar pabaigos privalo informuoti Juridinių asmenų registro tvarkytoją. Pateikdamas šią informaciją, patikos, bendrovių steigimo ar administravimo paslaugų teikėjas patvirtina, kad jis pats ar jo valdymo ar priežiūros organų nariai ir naudos gavėjai yra susipažinę su pinigų plovimą ir teroristų finansavimo prevenciją reglamentuojančiais teisės aktais ir atitinka jų reikalavimus.

Nors buvo reikalaujama, kad informacija apie galutinius naudos gavėjus būtų pateikta registrui iki 2019 m. liepos 1 d., tačiau atitinkama JADIS posistemė vis dar nėra sukurta naudojimui. Šiuo metu 2020 m. Valstybės biudžeto projekte yra numatytos lėšos galutinių naudos gavėjų posistemei sukurti. 2020 m. bus vykdomi posistemės kūrimo darbai, todėl prognozuojama, kad JADIS posistemė pradės veikti nuo 2021 m.

Sankcijos už reikalavimų nevykdymą

Sankcijos už reikalavimų nevykdymą

Po to, kai pradės veikti JADIS posistemė, reikalavimo panešti apie galutinius naudos gavėjus nesilaikymas užtrauks administracinę atsakomybę. LR Administracinių nusižengimų kodekso 198 straipsnyje yra numatytos sankcijos už pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos priemonių įgyvendinimo tvarkos pažeidimus. Šiame straipsnyje yra numatyta, kad už LR Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatyme nustatytų kliento ir naudos gavėjo tapatybės nustatymo priemonių įgyvendinimo tvarkos pažeidimą yra skiriama bauda nuo 500 iki 2400 EUR ir juridinių asmenų vadovams - nuo 2 100 iki 6 000 EUR.

...