Lietuvoje paskelbus ekstremalią situaciją dėl Covid-19 pandemijos bei nustačius  apribojimus ir draudimus viešojo maitinimosi įstaigų, restoranų, kavinių, barų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų veiklą, išskyrus kai maistas gaminamas išsinešimui arba kitais būdais pristatomas gyventojams, bei apribojus prekybos centrų, kurie prekiauja ne maisto, optikos, veterinarijos prekėmis ar vaistais, veiklą įmonės gali susidurti su finansiniais sunkumais. Kreditoriai susirūpino, kaip jiems apsaugoti savo interesus, jeigu skolingos įmonės vadovas vengtų skolos mokėjimo arba įmonė paskelbtų bankrotą. Tai, kad kai kurios įmonės patiria finansinius sunkumus, neturėtų pažeisti kreditorių interesų, todėl įmonėms (skolininkams) reikia ir toliau vykdyti visus finansinius įsipareigojimus, nebent susitariama kitaip. Dėl šių priežasčių yra svarbu žinoti, kokių veiksmų turi imtis kreditorius, kad apgintų savo teises.

Kai skolininkas vengia vykdyti finansinius įsipareigojimus

Jeigu skolininkas nevykdo prievolės, o jos terminas jau yra suėjęs, kreditorius gali kreiptis į teismą dėl teismo įsakymo išdavimo (LR Civilinio proceso kodekso XXIII skyrius). Teismo įsakymą galima gauti dėl piniginių reikalavimų (atsirandančių iš sutarties, delikto, darbo santykių, išlaikymo priteisimo ir kitų). Teismo įsakymas yra vykdomasis dokumentas. Gavus teismo įsakymą kreditorius su juo gali kreiptis į antstolį, kuris pradės skolos išieškojimo procesą.

Tuo atveju, jeigu neatitinkama sąlygų, numatytų LR Civilinio proceso kodekso 431 str. 2 d., tuomet galima kreiptis į teismą su ieškiniu, o bylos laimėjimo atveju ir į antstolį, kuris pradėtų skolos išieškojimo procesą.

Kai skolininkas bankrutuoja

Skolininko bankroto procedūrą paprastai privalo inicijuoti juridinio asmens vadovas, tačiau tam teisę turi ir kreditorius, kurio prievolės įvykdymo terminas jau yra suėjęs. Bankroto procedūra nėra inicijuojama visais atvejais, kai įmonė turi skolų, o tik tada, kai įmonė tampa nemokia, t.y. jos įsipareigojimai viršija jos turto vertę. Bankroto paskelbimas gali padėti kreditoriui atgauti bent dalį skolos. Jeigu bankroto bylą inicijuoti nusprendžia pats kreditorius ir nelaukia skolininko įmonės vadovo veiksmų, kreditorius turi išsiųsti pranešimą skolininkui siūlydamas atsiskaityti, sudaryti susitarimą dėl pagalbos ir/arba priimti bendrą sprendimą. Jeigu nepavyksta susitarti taikiai, kreipusis į teismą gali būti pradedama bankroto byla. Bankroto bylos metu įmonė gali būti likviduojama arba pereiti į restruktūrizavimo procesą. Bankroto bylos metu likviduojant juridinį asmenį visi kreditoriai patenka į kreditorių eilę. Pagal LR Juridinių asmenų nemokumo įstatymo 94 straipsnį likviduojant juridinį asmenį dėl bankroto, įkaito turėtojo reikalavimai tenkinami pirmiausia iš įkeisto turto. Tame pačiame straipsnyje yra numatyta, kad likę kreditoriai patenka į tokią kreditorių eilę:
  1. Pirmąja eile tenkinami šie reikalavimai:
    1. kreditorių, suteikusių įkeitimu ir (ar) hipoteka neužtikrintą naują ir (ar) tarpinį finansavimą, reikalavimai, kilę juridiniam asmeniui negrąžinus paskolų sutartyse nustatytais terminais;
    2. su darbo santykiais susiję darbuotojų reikalavimai;
    3. reikalavimai dėl valstybinio socialinio draudimo, privalomojo sveikatos draudimo įmokų ir įmokų į Garantinį fondą ir Ilgalaikio darbo išmokų fondą;
    4. reikalavimai dėl neįvykdytų prievolių iš bankroto metu vykdytos ūkinės komercinės veiklos;
  2. Antrąja eile tenkinami visi likusieji kreditorių reikalavimai.

Kai skolininkas restruktūrizuojamas

Tais atvejais, kai skolinga įmonė turi finansinių sunkumų, tačiau vis dar yra gyvybinga (vykdo ūkinę komercinę veiklą, kuri leistų prievoles įvykdyti ateityje) ir nėra likviduojama dėl bankroto, jai gali būti pradedamas restruktūrizavimo procesas. Kaip ir bankroto atveju, procesą privalo pradėti skolingos įmonės vadovas, tačiau jį inicijuoti gali ir kreditorius. 

Kai yra pradėtas restruktūrizavimo procesas, visi veiksmai, susiję su restruktūrizacija, gali būti atliekami tik gavus kreditorių pritarimą. Su kreditorių pritarimu galima pakeisti įmonės ūkinės veiklos rūšį, parduoti įmonės turtą ar jo dalį, jungtis su kitomis įmonėmis bei atlikti kitus veiksmus, skirtus įmonės gyvybingumui išsaugoti.

Pirmiausia, kai yra priimamas sprendimas pradėti restruktūrizaciją, skolininkas turi informuoti kreditorius ir pasiūlyti sudaryti susitarimą dėl pagalbos. Jeigu taikaus susitarimo sudaryti nepavyktų, tuomet galima kreiptis į teismą dėl restruktūrizavimo bylos pradėjimo. Restruktūrizavimo bylos metu yra patvirtinamas restruktūrizavimo planas, kuriame turi pritarti ir kreditoriai. Restruktūrizavimo plane numatoma, kokiais veiksmais bus siekiama atgaivinti įmonę bei įvykdyti prievoles.

Administracinės atsakomybės skolininkui pritaikymas

LR Administracinių nusižengimų kodekse už kreditorių teisių pažeidimus (kreditorių reikalavimų tenkinimo eilės ir tvarkos pažeidimas, pareiškimo dėl bankroto bylos iškėlimo nepateikimas ar pavėluotas pateikimas teismui, kreditorių susirinkimų nesušaukimas įstatymuose numatytais atvejais) užtraukia baudą juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo vieno tūkstančio keturių šimtų iki trijų tūkstančių eurų. O šis administracinis nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtraukia baudą nuo dviejų tūkstančių septynių šimtų iki šešių tūkstančių eurų.


Tyčinis bankrotas – įmonės privedimas prie bankroto sąmoningai blogai valdant įmonę (veikimu, neveikimu) ir (arba) sudarant sandorius, kai buvo žinoma ar turėjo būti žinoma, kad jų sudarymas pažeidžia kreditorių teises ir (arba) teisėtus interesus. Teismas pripažįsta bankrotą tyčiniu, jeigu nustato, kad yra bent vienas iš LR Juridinių asmenų nemokumo 70 str. 2 d. 1-5 punktuose nurodytų požymių, dėl kurių kilo bankrotas.

Teismas gali pripažinti bankrotą tyčiniu savo iniciatyva, kreditoriaus arba nemokumo administratoriaus prašymu.. Teismas, gavęs motyvuotą prašymą, gali leisti kreditoriui, siekiančiam skųsti teismui juridinio asmens, kuriam iškelta bankroto byla, kreditorių susirinkimo, kreditorių komiteto sprendimus, ginčyti juridinio asmens sudarytus sandorius (actio Pauliana) ar kreiptis į teismą dėl bankroto pripažinimo tyčiniu, atlikti juridinio asmens dokumentų patikrinimą. Teismas ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo nutarties pripažinti bankrotą tyčiniu įsiteisėjimo dienos šios nutarties kopiją pateikia prokurorui dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo.

Išvados

Jeigu skolininkas nevykdo prievolių, pirmiausia kreditoriui rekomenduojama susisiekti su skolininku ir taikiai susitarti dėl prievolės įvykdymo. Jeigu nepavyksta susitarti taikiai, tačiau skolininkas vis dar yra mokus, rekomenduojama kreiptis į teismą dėl teismo įsakymo, kuris yra vykdomasis dokumentas, išdavimo, arba teikti ieškinį dėl ginčo išsprendimo teisme, jeigu teismo įsakymo išdavimas yra negalimas. Taip pat rekomenduojama stebėti skolininko finansinę situaciją ir pastebėjus, kad įmonė susiduria su finansiniais sunkumais ir galimai tampa nemokia, pradėti restruktūrizavimo arba bankroto procedūras.


Taip pat ir skolininkui rekomenduojama nelaukti kreditoriaus veiksmų, o esant finansiniams sunkumams pačiam kreiptis į kreditorių ir mėginti taikiai tartis dėl prievolės įvykdymo. Jeigu skolininkas mato, kad visgi įmonė yra nemoki, jis privalo imtis veiksmų įmonės restruktūrizavimos arba bankroto veiksmams pradėti, kadangi nesiėmus šių veiksmų ir pažeidus kreditorių teises, įmonės vadovui gali grėsti administracinė atsakomybė.


Link to this page