Įmonės teisininkas Allaw® pataria

Besitęsiant Covid-19 viruso pandemijai, buvo priimtas sprendimas nuo šių metų lapkričio 7 dienos Lietuvoje buvo paskelbtas visuotinis karantinas. Paskelbus visuotinį karantiną, kartu buvo ir paskelbtos rekomendacijos darbą organizuoti nuotoliniu būdu. Tačiau Įmonės teisininkas Allaw atkreipia dėmesį, kad ne visi darbai gali būti organizuojami nuotoliniu būdu. Be to, net ir organizuojant darbą nuotoliniu būdu, svarbu žinoti, kaip tai padaryti teisingai. 

Nuotolinis darbas


Šių metų lapkričio 4 d, Lietuvos Respublikos Vyriausybė priėmė nutarimą, kuriuo nuo lapkričio 7 d. buvo įvestas karantinas. Šio nutarimo 2.2.1. punkte yra nustatyta, kad valstybės ir savivaldybių institucijose, įstaigose, valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse darbas organizuojamas ir klientai aptarnaujami nuotoliniu būdu arba daliniu nuotoliniu būdu, išskyrus atvejus, kai atitinkamas funkcijas būtina atlikti darbo vietoje, ir užtikrinamos kitos valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytos asmenų srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi, būtinos visuomenės sveikatos saugos, higienos, asmenų aprūpinimo būtinosiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis sąlygos. Privačiam sektoriui rekomenduojama dirbti tokia pat darbo organizavimo forma kaip ir viešajame sektoriuje.

Organizuojant nuotolinį darbą yra rekomenduojama organizacijoje turėti patvirtintą nuotolinio darbo tvarkos aprašą. Šiame dokumente turėtų būti aptarti visi nuotolinio darbo organizavimo aspektai, įskaitant, bet neapsiribojant šiais:

  • darbo pradžios ir pabaigos laikas;
  • informacija, per kiek laiko atsakyti į el. laiškus, žinutes, skambučius ir pan.;
  • reikalavimai nuotolinio darbo vietai;
  • suteikiamos nuotolinio darbo atlikimo priemonės;
  • kompensavimo tvarka už darbuotojo naudojamas asmenines priemones nuotolinio darbo atlikimui;
  • darbuotojo pareiga saugoti konfidencialią darbdavio informaciją.

Taip pat nuotolinio darbo metu yra svarbu, kad darbuotojai būtų supažindinti ir su asmens duomenų apsaugos reikalavimais, kaip apie tai rašo Duomenų apsaugos pareigūnas Allaw.

Darbas, kai dirbama darbo vietoje


Ne visus darbus dėl jų pobūdžio galima organizuoti nuotoliniu būdu. Tokiu atveju darbdavys turi imtis veiksmų, kad darbo organizavimas darbovietėje užtikrintų darbuotojų saugumą, kadangi reikalavimą nustato Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo 11 straipsnio 1 dalis. Dėl Covid-19 viruso pandemijos Valstybinė darbo inspekcija (toliau - VDI) yra parengusi rekomendacijų, kuriose nustatyta, kokių veiksmų turi imtis darbdavys, kad darbas būtų organizuojamas nepažeidžiant saugumo reikalavimų. Svarbu atkreipti dėmesį į šias rekomendacijas:

  • Asmeninių apsaugos priemonių aprūpinimas;
  • Dažnas patalpų valymas;
  • Reguliariai vykdomas patalpų vėdinimas;
  • Vykdomas dažnai liečiamų paviršių valymas ir/ar dezinfekavimas;
  • Matomose vietose skelbiama informacija apie Covid-19 grėsmes;
  • Darbuotojai informuojami apie rankų higienos svarbą;
  • Tarp darbo vietų užtikrinamas saugus (ne mažiau kaip 1 metro) atstumas;
  • Įmonėje yra pakankamai dezinfekavimo priemonių;
  • Užtikrinama, kad nedirbtų darbuotojai, turintys ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų ir kitų užkrečiamųjų ligų požymių (pvz., karščiavimas, sloga, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas, vėmimas, viduriavimas ir pan.);
  • Užtikrinama, kad nedirbtų darbuotojai, kuriems privaloma izoliacija, izoliacijos laikotarpiu, išskyrus dirbančius nuotoliniu būdu.

Šie aukščiau numatyti reikalavimai yra numatyti VDI rekomendacijoje pateiktoje atmintinėje darbdaviui.

Prastovų skelbimas


Daliai sektorių veiklos vykdymas yra apribotas, pvz.,  uždrausta teikti SPA paslaugas. Tokiais atvejais, kai organizacija visai negali vykdyti veiklos arba veiklos vykdymui nereikia dalies darbuotojų, darbdavys negali liepti darbuotojams pasiimti ir šiuo laikotarpiu naudoti kasmetinių atostogų. Kasmetinės atostogos yra skirtos darbuotojo poilsiui, todėl jos turi būti suteikiamos, kai darbuotojas pats pateikia prašymą šioms atostogoms suteikti. Tas pats reikalavimas atitinkamai taikomas ir reikalavimui neversti darbuotojų pateikti prašymo dėl nemokamų atostogų suteikimo.

Vienintelis atvejis, kai darbdavys gali siūlyti pasiimti kasmetines atostogas, yra tada, jei darbuotojas turi sukaupęs kasmetinių atostogų už daugiau nei vienerius metus. Tokį išimtinį variantą yra išskyrusi ir VDI

Taip pat pabrėžiama, kad draudžiama darbdaviui darbuotoją spausti ne tik pateikti prašymą dėl atostogų, bet ir reikalauti darbuotojo nutraukti darbo sutartį. 

Tais atvejais, jeigu darbdavys darbuotojui negali suteikti darbo, turėtų būti skelbiama prastova. Karantino metu turi būti taikomas Lietuvos Respublikos darbo kodekso 47 straipsnio 1 dalies 2 punktas. Kai šiuo atveju yra skelbiama prastova, darbdavys turi atlikti šiuos veiksmus:

  1. Įsakymu skelbiama prastova visiems darbuotojams arba daliai darbuotojų. Įsakyme nurodoma, kokiam laikotarpiui ir kokiems darbuotojams prastova yra skelbiama. Taip pat nurodoma, ar yra pilna prastova (darbuotojas visai nedirba), ar dalinė prastova (darbuotojas dirba, tačiau ne visą darbo laiką (darbas sumažinamas bent dviem dienomis per savaitę));
  2. Darbuotojai supažindinami su įsakymu;
  3. Ne vėliau kaip per 1 darbo dieną nuo prastovos paskelbimo informuoti VDI apie prastovos paskelbimą darbuotojui;
  4. Prastovos metu mokėti darbuotojui darbo užmokestį, kuris yra ne mažesnis negu Lietuvos Respublikos patvirtinta minimali mėnesinė alga (jei darbuotojas dirba pilną darbo laiko normą), o tais atvejais, kai darbuotojui yra paskelbta dalinė prastova - proporcingai mažesnę sumą;
  5. Darbdaviams išmokama subsidija, kuria kompensuojama išmokėta darbo užmokesčio už prastovą dalis.

Nuorodos


VDI atmintinė darbdaviui

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymas dėl darbuotojų aprūpinimo asmeninėmis apsaugos priemonėmis nuostatų patvirtinimo

Nepamiršti ...

Pagal Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymą dėl darbuotojų aprūpinimo asmeninėmis apsaugos priemonėmis nuostatų patvirtinimo, darbdavys turi aprūpinti darbuotojus asmeninėmis apsaugos priemonėmis. Šio karantino atveju tai reiškia, kad darbuotojams, jei jie dirba aptarnaujant klientus, su jais fiziškai būnant vienoje patalpoje, darbdavys darbuotojams privalo suteikti kaukes, respiratorius ar apsauginius skydus veidui. Taip pat, jei to reikalauja darbo procesai, darbuotojams turi būti suteikiamos ir vienkartinės pirštinės.


Link to this page