Tinkamas teisės aktų įgyvendinimo užtikrinimas padės išvengti ginčų bei neigiamų finansinių pasekmių įmonei.

Šių ginčų galite išvengti, užsisakę Įmonės teisininko Allaw paslaugą ir išklausę nuotolinius mokymus Darbo kodekso tema. Rašykite mums, kad gautumėte prisijungimo nuorodą.

Kilus nesutarimams darbo teisės srityje, jei jų nepavyksta išspręsti taikiai derybų metu, ginčo sprendimas yra perkeliamas į darbo ginčų komisiją. Valstybinė darbo inspekcija (toliu - VDI) pateikė pranešimą, kuriame nurodoma, dažniausiai kylančios ginčų priežastys. Įmonės teisininkas Allaw supažindina, kokio tipo ginčai dažniausiai patenka į darbo ginčų komisijas, kad darbdaviai galėtų imtis veiksmų, siekdami šių ginčų išvengti.

Populiariausios ginčų priežastys


Pasak VDI, dažniausios kreipimosi į darbo ginčų komisiją priežastys buvo šios:

  • dėl atleidimo iš darbo pripažinimo neteisėtu;
  • neturtinės žalos atlyginimas;
  • reikalavimai, susiję su darbo užmokesčiu.

Darbuotojų naudai per 3 pirmuosius 2020 m. ketvirčius buvo nuspręsta išieškoti net 7,7 milijono eurų. 

Teisingas darbo užmokesčio mokėjimas


Kreipimaisi į darbo ginčų komisiją dėl reikalavimų, susijusių su darbo užmokesčiu, yra dažniausiai pasitaikanti darbo ginčų priežastis šiais metais. Reikalavimai, susiję su darbo užmokesčiu, sudarė net 74 procentus visų darbo ginčų, kurie buvo nagrinėjami per per pirmus tris 2020 m. ketvirčius.

Siekiant išvengti darbo ginčų dėl darbo užmokesčio mokėjimo, yra svarbu žinoti, kaip turi būti mokamas darbo užmokestis. Darbo užmokesčio mokėjimas yra reglamentuojamas Lietuvos Respublikos darbo kodekso 139-150 straipsniuose.

Neturtinės žalos atlyginimas


Darbo teisėje neturtinę žalą paprastai yra siekiama atlyginti neteisėto atleidimo iš darbo atveju. Neturtinės žalos darbuotojai paprastai reikalauja grįsdami savo reikalavimą tuo, kad atleidus iš darbo darbuotojai patiria dvasinius išgyvenimus, stresą, pažeminimą, nestabilumo jausmą, neužtikrintumą savo ir šeimos ateitimi. Prašymas atlyginti neturtinę žalą yra gana dažna praktika ginčuose, kuriuose norima atleidimą iš darbo pripažinti neteisėtu. Siekiant išvengti darbo ginčo dėl neturtinės žalos atlyginimo, reikia kartu išvengti darbo ginčo ir dėl darbuotojo neteisėto atleidimo iš darbo.

Darbuotojo atleidimas iš darbo


Darbo sutartis su darbuotoju gali būti nutraukiama tik Lietuvos Respublikos darbo kodekse nustatytais pagrindais. Apie tai, kaip nepažeisti teisės aktų reikalavimų nutraukiant darbo sutartis, galite rasti pavasarį skelbtoje mūsų publikacijoje

Išvados


Rekomenduotina imtis veiksmų, kad būtų išvengta darbo ginčų. Pagal statistiką darbo ginčuose piniginė suma dažniausiai yra priteisiama darbuotojo naudai. Per tris šių metų ketvirčius DGK priėmė sprendimų dėl daugiau nei 7,8 mln. eurų išieškojimo. Tai beveik 1,7  mln. eurų daugiau lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu. Darbuotojų naudai nurodyta išieškoti net 7,7 mln. eurų, darbdavių – 88,5 tūkst. eurų. 

Su įmonės teisininkas Allaw pagalba galite patys atlikti savo organizacijos darbo teisės dokumentų specialią peržiūrą (auditą) ir nustatyti darbo ginčo tikimybę. Rašykite mums, kad gautumėte prisijungimo nuorodą.

Nuorodos



Link to this page